Tamarindai yra labai populiarūs Pietų Azijoje, Šiaurės Afrikoje ir Indijoje, jie šiose šalyse yra naudojami maisto gamyboje.
Šie vaisiai priklauso ankštinių augalų šeimai, kuriai priklauso lęšiai, žemės riešutai ir žirniai. Jau ir mūsų kraštus atkeliavo tamarindai. Jų galima rasti fizinių ir internetinių parduotuvių lentynose.
Kokia yra tamarindų išvaizda?
Šie egzotiškų pasaulio kraštų vaisiai garsėja savo mums neįprastu saldžiarūgščiu skoniu, primenančiu abrikosų, citrinų ir datulių mišinį. O jų išvaizda irgi mums neįprasta. Tamarindai yra rudos spalvos ankštiniai vaisiai. Jų ankštį pravėrus, viduje matosi šokolado spalvos minkštimas.
Lietuvoje pardavinėjami saldainiai su tamarindų įdaru yra labai mėgstami dėl savo ypatingo skonio. Jei dar jų neragavote, būtinai nusipirkite, nesigailėsite.
Kam dar yra naudojami tamarindai?
Tamarindai naudojami įvairiems patiekalams bei gėrimams pagardinti. Jų skonis priklauso nuo vaisiaus prinokimo lygio. Jei jie neprinokę, būna rūgštūs, tačiau kai pilnai prinoksta, yra maloniai saldūs. Tamarindai yra naudojami kartu su kokoso riešutų pienu, nes šis sušvelnina jų rūgštumą.
Jei tamarindus sumaišysime su žuvimi, cukrumi ir lašeliu acto, gausis tailandietiškas padažas. Tamarindai taip pat tampa sudėtine įvairių sirupų, ledų ir uogienių sudėtine dalimi.
Šių vaisių minkštimas gali būti naudojamas prieskoninių mišinių, troškinių gaminime. Jie gali būti valgomi užsigeriant sultimis, užkandant medumi, ledais ar kitų rūšių vaisiais. Itin turtingas vitaminais būtų obuolių sulčių ir tamarindų minkštimo tandemas.
Šių vaisių pastos yra naudojamos kepiniams, džemams ar saldumynams gaminti. Neišpasakytai gardu juos valgyti kartu su bananais. Be to, tamarindai suteikia nepakartojamą aromatą sriuboms ir desertams.
Kuo tamarindai yra naudingi mūsų sveikatai?
Tamarinduose yra gausu geležies, o geležis žmogaus organizme garantuoja nepriekaištingą raudonųjų kraujo kūnelių veiklą. Tad net vienas patiekalas su tamarindais gali patenkinti per dešimtį procentų geležies dienos poreikio.
Be to, tamarindai yra tikra antioksidantų versmė, įtikinamai padedanti grumtis su piktybiniais augliais, nes jie akivaizdžiai mažina organizme laisvųjų radikalų kiekį.
Šie vaisiai taip pat reguliuoja cholesterolio kiekį, taip palaikydami gerą širdies darbą. O tamarinduose susikaupusios vitamino B atsargos prisideda prie hormonų gamybos reguliavimo, sumažina stresą, nuima nervinę įtampą ir padeda visokeriopai atsipalaiduoti.