Japoniškos dietos apžvalga
Turbūt daugelio dietų šalininkų svajonė yra surasti tokią dietą, kurios metu badauti nereikėtų, o svoris kristų. Skaitykite šį straipsnį ir sužinokite, ar Japonišką dietą būtų galima laikyti būtent tokia.
Japoniškos dietos kilmė
Japoniškos dietos kilmė nėra aiški. Vieni sako, kad ši dieta buvo sukurta japonų klinikos „Jaeks“ specialistų, kiti teigia, kad dietos pradininkės- paprastos japonų moterys, atradusios būdą, kaip greitai pagražinti savo figūros linkius.
Nėra sutariama ir dėl Japoniškos dietos pavadinimo kilmės. Nors daugelis mano, kad ši dieta Japoniška vadinama dėl to, jog į jos valgiaraštį įeina daug Japonijoje valgomų patiekalų, tačiau tiesa ta, jog pavadinimo kilmė nėra žinoma.
Japoniškos dietos esmė
Japoniška dieta trunka palyginti trumpai – 14 dienų, tačiau jos metu galima numesti iki 8 kg. Tad, kokia yra Japoniškos dietos esmė? Japoniška dieta paremta šviežiu, sezoniniu maistu ir mažomis porcijomis. Japoniškos dietos metu atsisakoma bulvių, miltinių patiekalų, cukraus, druskos, alkoholio.
Dietos pagrindą sudaro tokie produktai, kurie turi būti nekeičiami jokiais kitais, o maisto kiekis kaitaliojamas daugiau-mažiau-daugiau-mažiau principu. To reikia tam, kad organizmas nepradėtų kaupti riebalų pritrūkus maisto ir pagreitėtų medžiagų apykaita. Taigi, dietos tikslas yra ne vien svorio mažinimas, bet ir medžiagų apykaitos greitinimas. Teigiama, kad nustojus laikytis dietos, rezultatai išlieka 2-3 metus.
Japoniškos dietos privalumai
Apibendrinus informaciją, galima išskirti šiuos Japoniškos dietos privalumus:
- Per santykinai trumpą laiką numetama nemažai svorio;
- Pagreitinama medžiagų apykaita, kas leidžia išlaikyti svorį ilgą laiką;
- Organizmas pripratinamas prie sveikos mitybos, atsigauna skonio receptoriai, todėl dažnai po dietos laikymosi nėra sunku pereiti prie sveikesnės mitybos ir atsisakyti žalingų produktų;
- Visi rekomenduojami valgyti produktai lengvai gaunami- visus maisto produktus galite įsigyti bet kurioje maisto prekių parduotuvėje.
Dietos trūkumai ir pavojai
Deja, kaip ir bet kuri dieta, Japoniška dieta turi trūkumų, kuriuos griežtai rekomenduojama įvertinti, prieš imantis jos laikytis. Tai:
- Japoniškoje dietoje nėra pilnai subalansuota mityba, todėl organizmui gali pritrūkti mineralų ir vitaminų;
- Vitaminų trūkumas gali paskatinti nuotaikų kaitą, plaukų slinkimą, nagų lūžinėjimą;
- Gali pasireikšti sveikatos sutrikimai- silpnumas, acetono kvapas iš burnos.
Kodėl verta laikytis Japoniškos dietos?
Nors pradžiai gali atrodyti, kad dietos metu yra verčiama valgyti beskonį, prėską maistą, po kiek laiko žmogaus skonio receptoriai pasikeičia ir pradeda jausti tikrą maisto skonį. Dažnai po dietos laikymosi žmogus nebenori grįžti prie daug cukraus, dirbtinių prieskonių turinčio maisto, nes jam jis pasidaro nebeskanus. Tačiau svarbiausia, dieta trunka tik dvi savaites, o rezultatai gali būti tikrai viliojantys- prarasti 7-8 kilogramai.
Japoniškos dietos rezultatai
Japonišką dietą galima laikyti itin veiksminga. Juk tiesioginis tikslas- numesti kilogramai. Dietos metu per dvi savaites galima numesti iki 8 kg svorio! Numesti kilogramai kažkokia dalimi priklauso ir nuo pirminio svorio, asmens sveikatos būklės, gyvenimo būdo bei amžiaus. Beje, geriausių rezultatų pasiekiama, jeigu nekeičiamas rekomenduojamas valgiaraštis, nevartojama papildomo maisto.
Būtina žinoti apie Japonišką dietą
Japoniškos dietos negali laikytis žmonės, turintys sveikatos problemų, maitinančios bei nesenai pagimdžiusios moterys. Perspėjama, kad ši dieta netinka sergantiems kraujagyslių sistemos ligomis,cukriniu diabetu, inkstų bei skrandžio ir virškinamojo trakto ligomis arba turintiems aukštą kraujospūdį.
Siekiant išvengti nepageidaujamų organizmo reakcijų, Japonišką dietą galima praktikuoti ne dažniau nei kartą per metus.
Dietos taisyklės
Kadangi yra du Japoniškos dietos variantai, pirmiausiai reikia išsirinkti tinkamiausią. Pirmasis variantas aprašytas knygoje „Japonės nesensta ir nestorėja”.
Rašoma, kad Japoniškos dietos pagrindą sudaro žuvis, ryžiai ir jūros dumbliai. Beje, antrasis Japoniškos dietos variantas yra populiaresnis. Galbūt dėl to, kad per 14 dienų žadamas tikrai geras rezultatas- prarasti 8 kg.
Pagrindinės taisyklės:
- Griežtai laikytis nurodymų- tą dieną valgyti tai, kas nurodyta;
- Nemaišyti dienų bei nekeisti nurodytų produktų ,nes medžiagų apykaita pagreitėja tik laikantis nurodyto patiekalų eiliškumo;
- Gerti daug vandens – ne mažiau kaip 1,5 litrų per dieną. Tinka mineralinis (būtinai įprastas, o ne gydomasis), virintas arba filtruotas vanduo.
Dietos valgiaraštis
Japoniškos dietos valgiaraščio pagrindą sudaro baltymai- žuvis, jautiena, kiaušiniai ir pieno produktai. Angliavandeniai ir riebalai stipriai ribojami, o energija gaunama iš vaisių ir daržovių, kavos ir žaliosios arbatos.
Susipažinkite su išsamiu Japoniškos dietos valgiaraščiu.
1 ir 8 diena
Pusryčiai – juoda kava arba arbata.
Pietūs – 2 kietai virti kiaušiniai, šviežių kopūstų salotos su augaliniu aliejumi, stiklinė pomidorų sulčių arba vienas pomidoras.
Vakarienė – be riebalų kepta, virta arba garuose ruošta žuvis, romaninės salotos su alyvuogių aliejumi.
2 ir 9 diena
Pusryčiai – juoda kava ir vienas skrebutis.
Pietūs – be riebalų kepta, virta arba garuose ruošta žuvis, romaninės salotos su alyvuogių aliejumi.
Vakarienė – 225 gr. jautienos kepsnys (paruoštas be riebalų), vienas neriebus jogurtas be priedų.
3 ir 10 diena
Pusryčiai – juoda kava.
Pietūs – vienas kietai virtas kiaušinis, 3 didelės šviežios arba virtos morkos su alyvuogių aliejaus ir citrinų sulčių padažu.
Vakarienė – obuoliai.
4 ir 11 diena
Pusryčiai – juoda kava.
Pietūs – viena didelė, alyvuogių aliejuje kepta pankolio arba pastarnoko šaknis, obuoliai.
Vakarienė – 2 kietai virti kiaušiniai, 225 gr. jautienos kepsnys (paruoštas be riebalų), romaninės salotos su alyvuogių aliejumi.
5 ir 12 diena
Pusryčiai – žalia morka, apšlakstyta citrinos sultimis.
Pietūs – 500 gr. virtos žuvies, stiklinė pomidorų sulčių (pomidoras).
Vakarienė – be riebalų kepta, virta arba garuose ruošta žuvis, romaninės salotos su alyvuogių aliejumi.
6 ir 13 diena
Pusryčiai – juoda kava arba žalioji arbata.
Pietūs – 500 gr. be riebalų keptos arba garuose virtos vištienos krūtinėlės, romaninės salotos su alyvuogių aliejumi arba garuose virtos morkos.
Vakarienė– 2 kietai virti kiaušiniai, šviežių kopūstų salotos su augaliniu aliejumi.
7 ir 14 diena
Pusryčiai- žalioji arba juodoji arbata.
Pietūs – 225 gr. jautienos kepsnys (paruoštas be riebalų), bet koks vaisius.
Vakarienė – pasirinkite bet kurios dienos (išskyrus trečią) vakarienę.
Matome, kad nuo 8 iki 14 dienos japoniškos dietos planas kartojamas iš naujo.
Organizmo reakcija į dietą
Per tikrai trumpą laiką Japoniška dieta pagreitina medžiagų apykaitą 2-3 metams. Taip pat minimas galimas skonių pojūčių pasikeitimas- tai, kas anksčiau atrodė nesūru, pasirodys sūru ir panašiai. Tačiau Japoniška dieta yra mažo kalorijų kiekio dieta, todėl prieš pradedant jos laikytis, privaloma pasitarti su savo gydytoju.
Dietos atsiliepimai
Apie naująją Japonišką dietą interneto forumuose moterys atsiliepimus palikinėja jau senai. Žymiausia tarp besilaikiusių šios dietos yra aktorė Inga Norkutė-Žvinienė, viešai prisipažinusi, kad Japoniškos dietos pagalba atsikratė 12 kilogramų.
Daugiausiai atsiliepimų apie šią dietą galima rasti socialiniame tinkle supermama.lt. Moterys dalijasi patirtimi ir teigia, jog joms Japoniška dieta padėjo.
Vienai forumo pašnekovei per dešimt dienų pavyko atsikratyti 4,2 kg, kitai, nors ir nesilaikant griežtų reikalavimų,- 2.5 kg. Taigi, nors Japoniškos dietos laikytis yra sunku dėl griežtų reikalavimų, tačiau išbandę ją nesigaili.
Medikų ir specialistų nuomonė apie dietą
Dažnai medikai ir mitybos specialistai skeptiškai atsiliepia apie dietų naudą. Apie Japonišką dietą jie atsiliepia taip pat nevienareikšmiškai. Pavyzdžiui, medicinos mokslų daktarės gydytojos dietologės E. Gavelienės nuomone, besilaikant Japoniškos dietos, geri rezultatai pasiekiami dėka angliavandenių trūkumo ir druskos atsisakymo.
Tačiau žmogus jaučiasi alkanas, ji nėra pritaikyta individualiems žmogaus poreikiams. Taip pat specialistė pabrėžia pavojus, kurie gali kilti laikantis Japoniškos dietos: „didesnis baltymų kiekis pavojingas tiems, kurie turi problemų dėl inkstų, virškinimo, šalinimo sistemų: šiems organams tenka pernelyg didelis krūvis. <…> Deja, esu turėjusi ne vieną pacientą, kuriam japoniška dieta neišėjo į naudą – jie arba nenumetė svorio, arba šis po kelių mėnesių grįžo, kartais net padidėjo. Numesti svorio yra visiškai nesunku, kur kas sunkiau jį išlaikyti.“
Išvados
Japoniška dieta- tai greitą efektą žadanti mitybos sistema, kurios laikantis galima netekti 7-8 kilogramų svorio per keturiolika dienų.
Nors sakoma, kad dietų laikytis pavojinga, nes organizmas nualinamas, o kilogramai lengvai grįžta, panašu, kad ši dieta išimtis – laikantis Japoniškos dietos, svoris krenta greitai nebadaujant, o prarasti kilogramai negrįžta.
Nepaisant to, prieš pradedant laikyti Japoniškos dietos, būtina pasverti aprašytus pavojus, įvertinti riziką arba pasitarti su šios srities specialistu.